15 Mayıs 2009 Cuma

Coco Chanel'in Hayatı Film Oldu

Chanel kostüm arşivlerinin ve Karl Lagerfeld’in Chanel için hazırladığı koleksiyonların görsel şöleni olacak Coco Avant Chanel filmi, tasarımcının biyografik hayat öyküsünü anlatıyor.

Coco Chanel, 19 Ağustos 1883 tarihinde Fransa’da Saumur/Maineet-Loire’da “Gabrielle Bonheur Chanel” ismiyle dünyaya geldi. Bir şarap temsilcisinin en büyük kızı olarak dünyaya gelen Chanel, annesinin ani ölümü üzerine 12 yaşında bir manastır okuluna gönderildi. Lise öğreniminin ardından bir terzi atölyesinde yardımcı olarak çalışan ve bunun yanında şarkıcılığı da deneyen Chanel, imzasında kullandığı “Coco” lakabını da söylediği şarkıların birinden aldı. Sahneye çıkışlarından birinde varlıklı bir subay olan Etienne Balsan ile tanışan ve onun aracılığıyla Paris sosyetesine giren Chanel, kendi kreasyonu olan şapkalarla dikkati çekti.

Chanel, 1910’da Paris’te şapka ve kadın giysileri satan küçük bir dükkan açtı. İlk kreasyonlarında bile başkasıyla karıştırılamayacak kadar tarz sahibi olan Chanel, kreasyonlarının başarısı sayesinde 1914’te Deauville/ Normandiya’da kendi butiğini açtı. Coco Chanel, 1917 yılında yanında 300’den fazla terzi çalıştırıyordu. Kadın pijamalarını lanse ettikten 1 yıl sonra Paris’te 1919’da bir moda salonu açtı.

Giderek servet sahibi olan Chanel, parfüm ve kozmetik işine girdi. Ernest Beaux’ya sipariş ettiği “Chanel No.5”, zamanla dünyanın en ünlü parfümü haline geldi. “5” rakamının uğuruna inanan ve koleksiyonlarını “5 Şubat” ve “5 Ağustos” günlerinde sergileyen Chanel, parfümüne de bu inanışın sonucu olarak “No: 5” ismini verdi.

Kaynak: Hürriyet

0 yorum: